خبرگزار ورزشی

یا امام رضا(ع)

خبرگزاری فارس: ولاسکو: قهرمانی در انتخابی المپیک شدنی است/تا امروز با مشکل سربازی روبرو نشده بودم!

سرمربی تیم ملی والیبال گفت: قهرمانی در رقابت های انتخابی المپیک و حضور در لندن سخت، اما ممکن است.

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» و به نقل از سایت فدراسیون والیبال، خولیو لاسکو در نشستی با اصحاب رسانه صحبت هایی را مطرح کرد که متن مصاحبه وی را در زیر می خوانید:

* حالا که در آستانه دومین سال حضورتان در ایران قرار دارید، والیبال ایران را در این مدت چگونه می بینید؟

من در سال 1390 مردم و والیبال ایران را نسبت به سال قبل بهتر شناختم. با انواع مشکلات ورزش و والیبال ایران هم آشنا شدم و از برخورد با موضوع سربازی در ورزش ایران سوپرایز شدم. چون تا کنون در سابقه مربیگری ام در تیم های مختلف با چنین مشکلی روبر نشده بودم. همچنین شناخت من از والیبال ایران و شناخت فدراسیون والیبال از من در این مدت بیشتر شد که باعث افزایش تعامل بین ما شد. در گذشته بازیکن های ایران را هم به اندازه الان نمی شناختم، اما حالا این شناخت به واسطه تماشای فیلم بازی های لیگ برتر سال 90 به دست آمد.

* شما شاهد 2 دوره لیگ برتر والیبال ایران بودید؛ چه تفاوتی هایی میان آنها مشاهد کردید؟

لیگ برتر والیبال سال 90 واقعا در شرایط خاصی برگزار شد. فشردگی مسابقات آن مانند لیگ های حرفه ای جهان بود، اما بیشتر از مسابقات، سفر تیم ها به شهرهای مختلف آنان را خسته می کرد. فاصله طولانی شهرها از یکدیگر و سیستم حمل و نقل ایران از جمله مشکلات لیگ برتر والیبال است. چون برای انجام هر سفری ابتدا باید به تهران بیایید؛ به عنوان مثال از بندرعباس یا ارومیه پرواز مستقیم به آمل یا گنبد نیست و باید از آنجا به تهران آمد و سپس عازم شهر دیگری شد. یعنی بیشترین زمان بین دو بازی برای تیم ها در سفر می گذرد که تاثیر مستقیمی بر خستگی تیم ها و بازیکنان در تمرینات و مسابقات دارد.

تعطیلی یک ماهه لیگ برتر والیبال به دلیل اعزام تیم ملی به مسابقات جام جهانی هم شرایط لیگ برتر والیبال سال 90 را دو چندان سخت و کار را برای مربیان و بازیکنان شاغل در لیگ بسیار مشکل کرد. به نظر من لیگ برتر والیبال ایران به زمان بیشتری برای برگزاری مسابقات نیاز دارد. من با انتقادهای برخی مربیان ایرانی از فشردگی دیدارهای لیگ برتر موافقم. اما از سوی دیگر برای فدراسیون والیبال هم چاره ای نبود و باید بازی های لیگ برتر را در این مدت به اتمام می رساند.

 به نظرم تعداد 14 تیم برای لیگ برتر والیبال ایران هم زیاد است. اگر این رقابت ها با 12 تیم برگزار شود، مناسب تر است. به ویژه که به نظر می رسد اسپانسرهای مناسبی برای تامین نیازهای اقتصادی 14 تیم در ایران وجود ندارد و برخی تیم های لیگ برتر با مشکل مالی روبرو هستند.

* پیشنهاد شما برای بهتر شدن شرایط برگزاری لیگ برتر والیبال ایران و افزایش سطح فنی این رقابت ها چیست؟

پیشنهاد اولم همین حضور 12 تیم در لیگ برتر والیبال ایران است. چون در این صورت زمان هم برای برگزاری مسابقات به اندازه کافی است و نیازی به برگزاری دو بازی در هفته نیست، اما پیشنهاد دوم، برگزاری مسابقاتی مثل جام ریاست جمهوری است که در  برخی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، فرانسه، لهستان و روسیه بعد از پایان نیم فصل اول لیگ برگزار می شود. در این رقابت ها هفت تیم برتر دور رفت و تیم میزبان یک دوره مسابقه سه روزه در یک شهر برگزار می کنند. روز نخست تیم های اول با هشتم، دوم با هفتم، سوم با ششم و چهارم با پنجم بازی می کنند. در روز دوم و سوم هم مرحله نیمه نهایی و نهایی این لیگ برتر کوچک برگزار می شود.

برگزاری این گونه مسابقه ها در  ایران علاوه بر افزایش سطح فنی بازیکنان و تیم ها، امکان انجام دیدار برای تیم های مطرحی مانند پیکان و سایپا در شهر دیگری غیر از تهران و کرج را مهیا می کند و علاقمندان به والیبال را به سالن ها می کشاند.

از سوی دیگر تیم ها در رقابت های فشرده سه روزه آزموده می شوند تا توانایی واقعی شان را نشان دهند و بازیکنان هم بازی در شرایط سخت را تجربه خواهند کرد. همچنین از نظر کار اقتصادی، اسپانسرها جذب این رقابت ها می شوند تا در یک دوره زمانی کوتاه مدت، سرمایه گذاری و نام خود را مطرح کنند. مسائل دیگری مانند توریست و گردشگری نیز در این گونه رقابتها رونق می یابد. 

* هنگام شروع به کارتان در والیبال ایران از ضرورت ایجاد تغییر در ذهنیت بازیکنان صحبت کردید. در این مدت چقدر به هدف مورد نظرتان دست یافته اید؟  

در کل باید بگویم که تغییرات ذهنی در کوتاه مدت ایجاد نمی شود. این تغییرات در برخی مسائل مانند گنجایش فکری، سریع انجام می شود و در بازیکنان ایران هم در این مدت تغییرات خوبی ایجاد شده. اما برخی مسایل مثل مراقبت از سلامتی بسیار کند پیش می رود. والیبالیست های ایران اگر مشکل بدنی برایشان به وجود بیاید سریعا به متخصص مراجعه نمی کنند و این خیلی کار اشتباهی است.

در این خصوص، ابتدا باید ذهنیت بازیکنان تغییر کند که باید از بدن خود در برابر تهدیدات مراقبت کنند. سپس به باشگاه ها و فدراسیون والیبال یادآوری کنیم که باید از بازیکنان مراقبت کنند. به عنوان مثال بعد از بازی دوم کاله و سایپا بازیکنان در شرایط آب و هوایی بسیار بد، خودشان در جاده آمل تا تهران رانندگی کردند و به دلیل برف و کولاک چندین ساعت در جاده ماندند. من واقعا از کار آنها تعجب کردم! در صورتی که می دانیم ایران بیشترین تلفات حوادث رانندگی را در جهان به خود اختصاص داده است. چندین سال پیش هم دفاع وسط تیم ملی والیبال لهستان در شرایطی مشابه به همین تصادف کرد و کشته شد.

در رابطه با تغییرات ذهنی در بازیکنان مثلا حتی می توانم به این مسئله اشاره کنم که مشکل دریافت بازیکنان ایران هم اصلا تکنیکی نیست. بلکه ذهنی است و اصلاح آن زمان زیادی می طلبد. به نظرم صبح ها که کارهای بدنسازی در اردوی تیم ملی برگزار می شود از نظر زمانی بهترین شرایط برای تمرین دریافت است.

* دلیل تان برای این همه تغییر در فهرست دعوت شده ها به تیم ملی یا دعوت از طیف های مختلف بازیکنان چیست؟

یکی از اهداف بزرگ من در هدایت تیم ملی والیبال ایران حضور در لیگ جهانی والیبال است. برای حضور در رقابت های فشرده  لیگ جهانی، تیم ملی به بیش از 16 بازیکن آماده نیاز دارد. اشتباه بزرگی خواهد بود که بازیکنان بعد از حضور در مسابقات جهانی استراحت نکنند؛ مخصوصا از نظر ذهنی. برای حضور موفق در لیگ جهانی باید دو گروه بازیکن آماده داشته باشیم.

دومین دلیل مهم دعوت از بازیکنان مختلف برای من انگیزه آنهاست. هیچ چیزی نمی تواند در بازیکن به اندازه وجود یک رقیب آماده برای جایگزین شدن، ایجاد انگیزه کند. من برای افزایش انگیزه در بازیکنان حواسم به تمامی مسایل آنها هست و به همین دلیل به هر کدامشان که بچه دارند اجازه می دهم شب ها به منزل بروند و یا به بازیکنانی که در مسابقات آسیایی بودند دو هفته استراحت دادم. چون انگیزه آنها برای بازی برایم خیلی مهم است. از سوی دیگر انتظار دارم آنها هم با آمادگی و انگیزه 100درصدی در تمرینات و مسابقات شرکت کنند. اگر نه نفرات جایگزین را به جایشان انتخاب می کنم. 

* این ورود بازیکنان جوانتر و کلا این جوانگرایی احتمال کسب سهمیه المپیک را برای ما به خطر نمی اندازد؟

من با استفاده کردن از واژه جوانگریی موافق نیستم. چون اکثر بازیکن های دعوتی بین 20 تا 25 سال سن دارند و نمی شود به آنها گفت جوان، اما نکته مهم در دعوت از بعضی بازیکن های جوان این است که بعضی دیگر از بازیکن ها توانایی نشستن روی نیمکت ذخیره را ندارند. بازیکنان خوب شاید نتوانند ذخیره های خوبی هم باشند. من اولویت اولم انتخاب ترکیب هفت نفره ثابت تیم ملی است. سایر بازیکنان را بر اساس اینکه بتوانند بدون مشکل روی نیمکت ذخیره ها بنشینند، انتخاب می کنم.

به عنوان مثال فرهاد ظریف را برای لیبرو اصلی تیم انتخاب کردم و ترجیح می دهم که لیبروی دوم جوان باشد تا اگر هم در مسابقات بازی نکرد، ناراحت نشود. بنابراین نمی توانم علی حسینی را دعوت کنم. چون او برای لیبروی دوم بودن مناسب نیست. شرایط برای سومین دفاع وسط تیم هم همین طور است. یا مثلا پاسور اول تیم مشخص شده؛ سال گذشته امیر حسینی بود و امسال سعید معروف است. این به معنی این نیست که از امیر حسینی خوشم نمی آید؛ نه، بلکه شرایط فعلی اینگونه است. من نه با بازیکنان رفیقم و نه دشمن. افرادی را انتخاب می کنم که انگیزه واقعی داشته باشند. واقعیت را می بینم.

سال گذشته امیر حسینی بهترین بازیکن بود، اما امسال سعید معروف نیاز دارد که چیزی را عوض کند. سال قبل خواستم پاسور دوم بماند، اما به دلیل شخصی ترجیح داد بیرون باشد. او امسال در لیگ بسیار خوب ظاهر شد و رشد قابل توجهی داشت، فکر می کنم امسال بهترین سال معروف خواهد بود. خلاصه اینکه مشکلی با امیر حسینی ندارم، بلکه خیلی هم دوستش دارم و یادم هست که یک روز قبل از بازی فینال مسابقات قهرمانی آسیا گفت : «فردا بازی آخر من است؛ سن من زیاد است و برای برای مسابقات جهانی دیگر زمان ندارم.» ضمن اینکه منکر این موضوع هم نیستم که حسینی و معروف کنار هم نمی توانند کار کنند. مهدوی به جای حسینی پاسور خوبی است که در کنار معروف هم مشکلی ندارد. می بینید که هیچ چیز عجیب و غریبی در کار نیست و تنها مسایل تکنیکی و قوانین و آمادگی بازیکنان هستند که در انتخاب ها نقش دارند. من امسال چند بازیکن قدیمی را هم دعوت کردم، اما آنها خودشان شرایط سنی شان را برای حضور در تیم ملی مناسب ندانستند و حضور در تیم ملی  را نپذیرفتند. من هم به تصمیم آنان احترام می گذارم.

*  آیا اطرافیان شما در انتخاب هایتان تاثیرگذار هستند؟

هیچ شخصی در تصمیم گیری من تاثیر گذار نیست. هر کسی باید وظایف خودش را انجام بدهد و انتخاب بازیکنان هم از وظایف من است.

*  در خصوص مربیان ایرانی و عملکرد آنها در اردوی های تیم ملی توضیح دهید. کدام شان را به مسابقات انتخابی المپیک می برید؟

تنها کسی که به صورت رسمی با سیچلو در تیم ملی "ب" ایران همکاری می کند، محمد وکیلی است. سایر مربیان برای کسب تجربه به اردوی تیم ملی والیبال می آیند و من هم از حضور آنان استقبال می کنم. در مسابقات انتخابی المپیک هم امکان به همراه بردن مربیان ایرانی را ندارم. چون فقط چهار نفر اجازه نشستن روی نیمکت تیم ملی را دارند؛ ولاسکو به عنوان سرمربی، سیچلو به عنوان مربی، سیامک افروزی (پزشک) و مترجم من. در  جام جهانی و رقابتهای قهرمانی آسیا به علت حاضر نبودن مترجم روی نیمکت برای انتقال مطالب به بازیکنان مشکل اساسی داشتم و به همین دلیل در مسابقات انتخابی المپیک حتما مترجم یکی از چهار نفری است که باید روی نیمکت بنشیند.

اگر فدراسیون بخواهد یک نفر سوم ایرانی تیم را به عنوان مربی همراهی کند، بحث دیگری است و باید درباره اش صحبت کنیم. چون من نمی خواهم فردی را انتخاب کنم که دیگران فکر کنند این فرد بهترین مربی ایران است. 

 
* برنامه های شما برای مسابقات انتخابی المپیک چیست؟ فکر می کنید چند درصد شانس المپیکی شدن داریم؟

در مرحله اول باید 12 بازیکن را انتخاب کنم که هنوز انتخاب نکرده ام. فعلا بعضی از بازیکنان تیم "الف" با تیم "ب" تمرین می کنند، چون تمرینات هر گروه نباید با بیشتر از 14 بازیکن برگزار شود. ما علاوه بر دو پشت خط زن که در تیم "الف" نیاز داریم، به سومی و چهارمی هم نیاز داریم که باید تمرین کرده و آماده باشند. وضعیت پنجمین دریافت کننده و پاسور سوم مان هم همین گونه است.

در اصل بازیکنان تیم "ب" تعدادی از بازیکنان تیم "الف" هستند که در گروه دوم تمرین می کنند. البته بعضی بازیکنان از جمله نادی ، موسوی و غفور در تیم "الف" نهایی شده اند، اما در برخی پست های دیگر هنوز بازیکنان برای جایگزین شدن تلاش می کنند.

مسابقات انتخابی المپیک بازی های سختی برای ایران خواهد بود. ما می دانیم که بازی های اول ایران با تیم هایی همچون صربستان و دیگر قدرت های جهان است که از دو قاره دیگر می آیند. در عوض بازی های آخر ژاپن با این تیم ها خواهد بود. چون آنها در بازی های اول انگیزه فراوانی برای پیروزی دارند و در بازی های آخر اگر احتمال صعود داشته باشند، انگیزه خواهند داشت.

ژاپن با امتیاز میزبانی این رقابت ها از شانس بالایی برای صعود برخوردار است، اما ایران هم فقط برای کسب مقام نخست آسیا و صعود به المپیک در این رقابت ها شرکت نمی کند، بلکه برای کسب مقام قهرمانی به این رقابت ها خواهد رفت.

کسب قهرمانی در این رقابت ها خیلی سخت، اما امکان پذیر است. نمی توانم برای آن درصد مشخص کنم، چون مسابقات ورزشی قابل پیش بینی نیستند. همانطور که مردم از پیروزی ایران برابر لهستان سورپرایز شدند و از شکست در برابر چین متعجب، وقوع هر نتیجه ای امکان پذیر است.

در این دوره زمانه دیگر در صدر ماندن امکان پذیر نیست. شاید در مرحله ای بهترین باشی، اما بعد از مدتی تغییر به وجود خواهد آمد. انگیزه باید باشد تا راه ادامه یابد و من هم به این موضوع اهمیت زیادی می دهم. بنابر این هیچ اسمی برایم اهمیت ندارد. بلکه انگیزه افراد برایم مهم است.

* همکاری فدراسیون والیبال در اجرایی شدن برنامه هایتان را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا تا کنون کاری خواسته اید که انجام نشود؟

شاید تا کنون موارد کوچکی بوده باشد که برآورده نشده، اما این موضوع طبیعی است و در تمامی فدراسیون های ورزشی  جهان امکان پذیر است. نکته مهم فدراسیون والیبال داشتن مدیری کاربلد است که هر کاری که برای تیم ملی نیاز باشد، انجام می دهد.

به رغم اینکه داورزنی در حوزه های دیگر مانند تیم های پایه، بانوان و باشگاه ها هم دغدغه های مهمی دارد، اما هر موقع نیاز به چیزی داشته ام، در انجام آن کوتاهی نکرده و در حد توان خود آن را انجام داده است؛ حتی گاهی بیشتر از آن چیزی که در حیطه وظایف خودش بوده.

نظرات() 
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic