خبرگزار ورزشی

یا امام رضا(ع)

خبرگزاری فارس: بلندپروازی مرد ایتالیایی با تفکرات مخفی/ گواردیولا، ولاسکو را فراری داد!

والیبال با تفکرات ولاسکو این روزها خود را برای کسب سهمیه المپیک لندن آماده می‌کند، اما عدم دعوت برخی ستاره‌ها حاشیه‌ساز شده است.

به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبری فارس «توانا»، موفقیت والیبال در رقابت‌های انتخابی المپیک 2012 لندن هدف اصلی فدراسیون والیبال در سال 91 است و برای تحقق این مهم، برنامه‌ریزی‌های زیادی صورت گرفته است. همگان به خوبی به این موضوع اشراف دارند که اگر این موضوع محقق نشود چه اتفاقاتی در این رشته رخ خواهد داد. شاید والیبالی که این روزها با قهرمانی در آسیا و درخشش در جام‌جهانی نام خود را روی زبان‌ها انداخته با عدم حضور در رقابت‌های المپیک مدت‌ها از یادها برود و...

* فدراسیون سنگ تمام گذاشت و ولاسکو را آورد

با این شرایط مسئولان فدراسیون والیبال تدابیر خوبی اندیشیده‌اند و از مهم‌ترین اقدامات می‌توان به حضور مربی بزرگی به نام خولیو ولاسکو در ایران اشاره کرد.

ولاسکویی که چندی پس از حضورش در ایران توانست سیچلوی باتجربه و با دانش را هم به ایران بیاورد و از علم آنالیز پائولو هم به خوبی بهره ببرد در نخستین گام کاپ قهرمانی قاره کهن را بالای سر برد، اما این پایان کار ولاسکو نبود و پیرمرد ایتالیایی توانست در جام‌جهانی نتایج قابل قبولی کسب کند. تمامی این اتفاقات موجب شد تا اهالی والیبال و به خصوص بازیکنان و کادر فنی پس از پدیده شدن به خود باوری بالایی برسند و مسئولان کشوری از والیبال به عنوان موفق‌ترین رشته توپی در سال 90 یاد کنند.

توقعات از والیبال بالا رفته و این موضوع را هم داورزنی و هم ولاسکو به خوبی می‌دانند و قطعا برای برآورده کردن توقعات برنامه‌های زیادی هم دارند؛ البته داورزنی با آوردن ولاسکو جدی‌ترین اقدام را انجام داد و سکان تیم ملی را به این مربی باتجربه داد.

* پیرمرد ایتالیایی و انتخاب‌هایی با تفکر مخفی

حالا نوبت ولاسکو است تا اقدامات خود را آغاز کند. ولاسکو هم در شروع کار برای حضور در رقابت‌های انتخابی المپیک 34 بازیکن را به تیم ملی دعوت کرد. 34 بازیکن از لیگی که بسیار بهتر از سال‌های گذشته برگزار شد و پدیده‌های زیادی در آن مطرح شدند؛ بنابراین ولاسکو و همکارانش کار سختی برای انتخاب مهره‌های تیم ملی داشتند، اما این اتفاق رخ داد و طبق پیش‌بینی‌ها برخی از بازیکنان به دلایل مختلف به اردوها دعوت نشدند و از طرفی برخی جوانان که در لیگ فوق‌العاده ظاهر شده بودند به تمرینات پیرمرد ایتالیایی آمدند.

ولاسکو در اولین اقدام بازیکنان را به دو گروه "الف" و "ب" تقسیم کرد و خود سرمربی تیم "الف" و سیچلو، سرمربی تیم "ب" شد. در اردوهای تیم ملی اتفاقات بسیار خوبی افتاد که مهم‌ترین آن حضور مربیان علاقمند ایرانی در تمرینات بود؛ مربیان جوانی همچون سیدعباسی، ابراهیمی، شهنازی، آرمات، مومنی‌مقدم و...، اما غیبت بازیکنان قدیمی، باتجریه و حتی جوان در اردوی تیم ملی موجب شده تا شایعات، صحبت‌ها و انتقادهای مختلفی مطرح شود.

از بحث اردوهای تدارکاتی و امکاناتی که برای ملی‌پوشان فراهم شده عبور می‌کنیم و به سراغ انتخاب بازیکنان توسط ولاسکو می‌رویم؛ انتخاب‌هایی که حرف و حدیث‌های متفاوتی را درپی داشت و موجب شد تا برخی بازیکنان از این موضوع ناراحت شوند که بنا به دلایلی شاید حق هم داشته باشند!

 

 

*  ولاسکو: کله‌شق نیستم؛ نمی‌گذارم کسی برای تیم ملی تعیین تکلیف کند!

"یک مربی در نهایت باید تصمیم بگیرد که کدام بازیکن در زمین بازی کند و کدام بازیکن می‌تواند توانایی‌هایش را در زمین به نمایش بگذارد. من همیشه به بازیکنان می‌گویم با تمام توان بازی کنند حتی اگر بازنده شوند؛ برای مثال در بازی با ایتالیا دو گیم اول را بد بازی کردیم، اما گیم سوم را بهتر بودیم"؛ این صحبت‌هایی بود که ولاسکو درپاسخ به این سوال که چرا در کارهایش لجبازی‌ می‌کند، مطرح می‌کند.

ولاسکو که قطعاً آبرویش براش بسیار مهم است و به ایران آمده با با تیم ملی کشورمان المپیکی شود و کارنامه موفق خود را پربارتر کند چندی پیش در کنفرانس خبری‌اش گفت: فکر می‌کنید که من کله شق هستم که به یک بازیکن بازی ندهم؟ نه این طور نیست و هر مربی در دنیا خودش تصمیم می‌گیرد که چه کسی در زمین بازی کند.

وی ادامه داد: در ایران بازیکنان زیادی هستند که ممکن است برای مربی تیم تعیین تکلیف کنند، اما من اجازه نمی‌دهم یک بازیکن یا هر کس خارج از تیم برای کادر فنی تصمیم بگیرد و نیازی هم ندارم که بازیکن به من بگوید چه کار کنم.

* داورزنی: بازیکنانی که دعوت نشده‌اند، عینک بدبینی نزنند!

به گزارش فارس، داورزنی در خصوص علت ایجاد تغییرات کلی در ترکیب تیم ملی والیبال هم می‌گوید: من در این خصوص نباید اظهار نظر فنی کنم بلکه این امر مربوط به سرمربی تیم ملی است؛ ولاسکو در طول یک سال اخیر در مسابقات مختلف از بازیکنان مختلفی استفاده کرده تعدادی را دعوت و تعدادی را خط زده و به شناخت خوبی رسیده است.

وی تصریح کرد: بازیکنانی که به اردوی تیم ملی دعوت نشده‌اند به معنای شایسته نبودن نیست، بلکه بنا به نیاز در پست مورد نظر، برنامه و طراحی که ولاسکو انتظار اجرای آن را دارد بازیکنان انتخاب و دعوت می‌شوند.

رئیس فدراسیون والیبال خاطرنشان کرد: بازیکنان باید به نظرات سرمربی احترام بگذارند نباید در صورت دعوت شدن همه عوامل را به بهترین شکل تعریف و در صورت عدم دعوت عینک بدبینی به چشم بزنند.

 

* بازگشتی که ثابت کرد مشکل معروف شخصی بود

پس از اینکه سال گذشته سعید معروف از تیم ملی کنار گذاشته شد ولاسکو درخصوص دعوت مجدد وی به تیم ملی اعلام کرده بود که من موافق جدایی معروف از تیم ملی نبودم؛ تأکید هم کردم که در تیم بماند، اما نپذیرفت که به نظرم اشتباه کرد. او به علت مشکلات شخصی از تیم ملی رفت و بهتر است الان به این مسایل نپردازیم، او هر زمانی هم که بخواهد به تیم ملی بازگردد من او را می پذیرم.

حالا شاهد هستیم که این اتفاق رخ داده و سعید معروف با آمادگی کامل خود را در ترکیب تیم ملی می‌بیند؛ با این بازگشت بسیاری از شایعات که به درگیری ولاسکو و معروف مربوط می‌شد هم برهمگان ثابت شد. اگر ولاسکو قرار بود با بازیکنی مشکل داشته باشد وی را به تیم ملی دعوت نمی‌کرد. با ورود مجدد معروف به تیم ملی همگان متوجه شدند که سعید مشکلی با ولاسکو نداشت و قطعا خولیو برای حفظ کارنامه موفقش حاضر نیست با کسی لجبازی کرده و وی را از تیم کنار بگذارد.

* مصدومیت‌هایی که دست جادوگر را خالی کرد

البته برخی از کارشناسان معتقدند انتخاب‌های اخیر ولاسکو که در جام‌جهانی لقب جادوگر را هم کسب کرد به نوعی بلند پروازانه بوده است؛ به طور طبیعی این مربی آرژانتین‌الاصل در پست سرعتی نادی و موسوی را انتخاب‌های اصلی خود قرار داده و از آن جا که فاصله این دو نفر با دیگر بازیکنان سرعتی زیاد است تغییری در دو سرعتی‌زن اصلی خود در زمین نخواهد داد، اما حتی با این وجود برای سومین سرعتی زن خود، جدیدی و چند جوان دیگر را دعوت کرده تا شاید از میان آنها سرعتی‌زنی بهتر از بخششی پیدا کند.

حالا بلند پروازی‌ها در پست قدرتی از شدت بیشتری برخوردار است؛ ولاسکو با بدشانسی تمام آرش کمالوند را به دلیل مصدومیت از دست داد و با توجه به مصدومیت‌های شدید نظری افشار این را می‌دانست که او یک قدرتی شش‌دانگ حداقل در این مقطع نخواهد بود.

وی که با این شرایط مواجه شده بود تصمیم گرفت با بلند پروازی چند جوان مثل میرزاجانپور را دعوت کند تا از حالا به فکر جایگزین‌هایی محکم باشد، اما در دو پست پشت خط زن و لیبرو دست ولاسکو باز نیست و هرچند بازارگرد را دعوت نکرده، اما او فقط می‌تواند روی غفور حساب ویژه باز کند و برای نفر دوم هنوز هیچ چیز مشخص نیست.

* حسینی با گیتی‌پسند پنجم شد و معروف با کاله قهرمان؛ ترکیب مثبت مهدوی و معروف

به نظر می‌رسد دعوت سعید معروف از نقاط قوت ولاسکو بود، چراکه امیر حسینی در لیگ گذشته عملکرد مثبتی نداشت و نیاز بود که برای یک دوره چهار ساله سعید معروف، بهترین پاسور آسیا وارد میدان شود. هرچند که در این انتخاب هم حرف و حدیث‌هایی وجود دارد.

برخی دیگر از کارشناسان اعتقاد دارند که اگر امیرحسینی که به گفته برخی مربیان تیم ملی به دلیل بالا بودن سنش از تیم ملی کنار گذاشته شده، بازیکن خوبی نبوده و عملکرد عالی نداشته است، چرا در دو تورنمنت حساس تیم را همراهی کرده و بازیکنان به پاس‌هایش عادت کرده‌اند و حالا مجبور شده‌ایم معروف را برگردانیم.

در این موضوع که امیر حسینی از قدیمی‌ها و معروف از بهترین‌های این پست در والیبال ایران هستند شکی نیست، اما چرا نباید شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که این دو بازیکن در کنار هم به تیم ملی کمک کنند؟

مهدی مهدوی هم در این فصل عملکرد بسیار خوبی داشت و در مواقع حساس به داد سایپا رسید و سابقه همراهی تیم ملی در رقابت‌های حساس اخیر را در کارنامه دارد. با این شرایط کمتر کسی از بازگشت دوباره معروف به تیم ملی ناراحت است و خیلی‌ها معتقدند که ترکیب مهدوی و معروف که هر دو از جوانان باتجربه هستند از نقاط مثبت محسوب می‌شود.

 

 

* فرار از رسانه‌ها و صحبت‌هایی که از قول ولاسکو مطرح می‌شود

کاش ولاسکو کمی خودش بیشتر صحبت می‌کرد تا رسانه‌ها و علاقمندان والیبال مجبور نشوند برای مطلع شدن از اخبار و تفکراتش دست به دامن مربیان و افرادی شوند که ممکن است از زبان خود و به نقل از ولاسکو صحبت کنند!

تاکتیک از سوی ولاسکو و جوانگرایی و... حرف‌هایی بود که این روزها از منابع مختلف منتشر می‌شد و برخی‌های دیگر آن را تکذیب می‌کردند؛ پس بهترین کار این بود که شخص خولیو وارد عمل شود تا حداقل کمی اوضاع تلطیف شود.

ولاسکو می‌گوید که از دوستش، پپ گواردیولا یاد گرفته که صحبت‌هایش را در کنفرانس‌های مطبوعاتی مطرح کند، چراکه اگر بخواهد با هر رسانه به صورت مجزا مصاحبه کند مجبور است تمام وقتش را صرف جواب دادن به خبرنگاران بکند.

* معدنی: منطقی نیست بگوییم ولاسکو برای ناشناخته مانده تیمش، حرف نمی‌زند!

اگر ولاسکو نمی‌خواهد با تمام رسانه به صورت تک تک مصاحبه کند و زمان برای برگزاری نشست خبری ندارد، حداقل موضعش را از طریق سایت فدراسیون والیبال که این روزها به خوبی اخبار این رشته را منعکس می‌کند بیان کند تا اهالی توپ و تور در جریان اتفاقات باشند.

شاید برخی‌ها بگویند دلیلی وجود ندارد که ولاسکو درخصوص تفکراتش به کسی توضیح دهد، چون معتقدند که اگر ولاسکو حرفی بزند دستش برای حریفان در رقابت‌های پیش رو رو خواهد شد، اما حسین معدنی، سرمربی سابق تیم ملی جواب ساده و خوبی به این موضوع داد و گفت: این دلیل اصلا منطقی نیست، چرا که شاگردان ولاسکو پیش از حضور در مسابقات انتخابی المپیک می‌خواهد در تورنمنت‌های اسلوونی و صربستان حاضر شود و بدون شک فیلم بازی‌های ایران در این مسابقات به‌دست حریفان خواهد رسید. 

* کارخانه: اول و آخر ولاسکو باید پاسخگو باشد

کارشناسان هم در این بین حرف‌های زیادی برای گفتن داشتند؛ برای مثال مصطفی کارخانه که لقب امپراطور را هم یدک می‌کشد در خصوص شرایط تیم ملی می‌گوید: باید به نظر سرمربی احترام گذاشت و در پایان خود ولاسکو باید پاسخگو باشد. تیم ملی ما بازی های قابل قبولی را پشت‌سر گذاشته است و دید جامعه مثبت شد.

وی ادامه داد: ولاسکو با این بازیکنان توانایی المپیکی شدن را دارد. نباید این فرصت را از دست داد و مجموعه خوبی گرد هم جمع شده‌اند. شاید برخی از خوب‌ها دعوت نشده باشند، اما باید به این نکته هم توجه کنیم که بازیکنان قابلی در اردوها حضور دارند و زیر نظر ولاسکو می‌توانند انتظارات جامعه و آرزوی خانواده والیبال را برآورده کنند.

سرمربی سابق تیم‌های جوانان و نوجوانان ایران تصریح کرد: بازیکنان تاثیرگذار زیادی که در لیگ موثر بودند به اردوها دعوت نشده‌اند، اما مربی تیم ملی نظر نهایی را می‌دهد و خودش هم باید پاسخگو باشد. باید قبول کنیم که از اسم نظری افشارها نمی‌توان به سادگی عبور کرد.

کارخانه با تاکید بر این موضوع که در پایان ولاسکو باید پاسخگو باشد عنوان کرد: نظر مربی قابل احترام است، اما از اسم ستاره‌های لیگ هم نمی‌توان به راحتی گذشت.

 

* بلندپروازی‌های ولاسکو...

در مجموع ولاسکو این موضوع را متوجه شده که برای حضور در لیگ جهانی و المپیک باید در والیبال ایران بلند پروازی کند؛ اگر او کارش را بلد باشد پروازش با بازیکنان جدید دعوت شده انجام می‌شود، اما فقط کمی غفلت با تغییرات به وجود آمده شانس المپیکی شدن ایران را کم خواهد شد.

ولاسکویی که الگوی مربیگری‌اش در برخورد با رسانه‌ها به گفته خودش گواردیولا است قطعاً برای انتخاب بازیکنان با دکتر خسرو ابراهیم، رئیس سازمان تیم‌های مشورت کرده است، اما در نهایت نظر خودش را اعمال کرده است که البته حق طبیعی هر مربی محسوب می‌شود.

حالا تنها باید منتظر ماند و دید که آیا سرمربی تیم ملی می‌تواند کشتی والیبال ایران را به ساحل المپیک برساند یا اتفاقی مانند بسکتبال گریبانگیرش می‌شود.

* اسلوونی و صربستان حریفان تدارکاتی در راه انتخابی المپیک

مردان والیبال ایران سوم اردیبهشت برای برگزاری دو دیدار دوستانه و تدارکاتی عازم کشورهای اسلوونی و صربستان خواهند شد. تیم ملی والیبال در روزهای چهارم و پنجم اردیبهشت با اسلوونی و روزهای هفتم و هشتم اردیبهشت با تیم ملی والیبال صربستان دو دیدار دوستانه برگزار می‌کند.

اردوی آمادگی تیم ملی تا مسابقات انتخابی المپیک که خرداد ماه سال جاری در توکیو ژاپن برگزار می‌شود، ادامه دارد تا در پایان از بین 34 بازیکن حاضر در اردو، 14 نفر برای شرکت در رقابت‌های مذکور انتخاب شوند.

نظرات() 
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات